Darmowa dostawa od 399,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2019-10-25

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem – dlaczego to takie ważne?

Przynajmniej 30 minut dziennie – tyle czasu według psychologów powinniśmy spędzać z dzieckiem każdego dnia, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój. Pół godziny to tak niedużo, a czasami i tyle ciężko jest wygospodarować z napiętego grafiku. Jednak warto to zrobić, szczególnie, że wspólny czas z dzieckiem nie oznacza tylko zabawy lalkami czy klockami. Jest wiele pomysłów na wspólne spędzanie wolnego czasu, który dla dziecka jest bardzo ważny. Zobacz, co możesz robić ze swoim dzieckiem, aby wspólnie spędzony czas sprawił przyjemność zarówno dziecku, jak i Tobie. Ale najpierw zobaczmy, dlaczego w ogóle wspólne spędzanie czasu jest dla dziecka takie ważne.

    30 minut dziennie, tyle czasu wystarczy spędzać z dzieckiem każdego dnia. Dzięki temu:
  • Dziecko czuje się ważne dla swojego rodzica, wie, że bez względu na to, ile rodzic ma obowiązków, każdego dnia może liczyć na wspólnie spędzone chwile.
  • Dziecko czuje się bezpieczne i zaopiekowane przez rodziców.
  • Dbanie o relacje rodzic-dziecko zapewnia dziecku prawidłowy rozwój społeczny.
  • Ty i Twoja pociecha możecie lepiej się poznać, zacieśniacie więzy rodzinne.
  • Masz okazję, by porozmawiać szczerze z dzieckiem. W pędzie dnia nie zawsze są warunki do rozmowy. Chwila sam na sam z dzieckiem pomoże mu się otworzyć i zachęci do szczerej rozmowy.

A co rozumiemy poprzez spędzanie czasu z dzieckiem?

Czy wspólne zakupy, gotowanie, sprzątanie czy oglądanie telewizji można zaliczyć do wspólnego spędzania czasu? Nie do końca. W tej wspólnej chwili najważniejsze jest, aby to dziecko mogło zarządzać czasem. Niech samo zdecyduje, co chce robić, a rodzic niech podąża za dzieckiem. To jest chwila dla tylko dla niego. Jeśli nie macie pomysłów, jak wspólnie spędzić wolny czas, mamy dla Was kilka propozycji:

#1 Spacer

Wspólny spacer to doskonała okazja do rozmowy z własnym dzieckiem. W tym czasie możecie rozmawiać zarówno o poważnych, jak i błahych sprawach. A ruch na świeżym powietrzu doskonale wpłynie na Wasze zdrowie.

#2 Czytanie na głos

O wspólnym czytaniu wspominaliśmy już przy okazji pomysłów na spędzanie długich jesiennych wieczorów, ale i tutaj nie możemy o nim zapomnieć. Czytanie na głos dziecku to bezcenne, bardzo bliskie chwile, które nie tylko Was do siebie zbliżają, ale i pozwalają wspólnie poznawać świat. Głośne czytanie rozwija także wyobraźnię dziecka.

#3 Wszelkie zabawy

Pozwól dziecku zdecydować, w co chce się pobawić. Zabawa w chowanego, układanie klocków, granie w gry planszowe, a może origami? Niech dziecko wybierze swoją ulubioną zabawę i ustali zasady. Ty podążaj za nim i poznawaj świat oczami swojego dziecka.

#4 Słodkie nicnierobienie

Pozwolenie sobie na nicnierobienie to luksus w dzisiejszych czasach, a wspólne nicnierobienie to już prawdziwy szczyt marzeń. Gdy ciągle coś musimy, chwila lenistwa może okazać się najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem i jednocześnie najlepszym sposobem na relaks. Poleżcie razem, pomilczcie, w ciszy, z dala od telefonu i telewizora. Zimą możecie wybrać sofę, a latem leżenie na kocu pod gołym niebem. Założymy się, że ta forma spędzania wspólnie wolnego czasu najbardziej przypadnie Wam do gustu.

pixel